Южноафриканският президент Сирил Рамафоса, пакистанският премиер Имран Хан, директорът на Световната здравна организация Тедрос Аданом Гебрейесус и председателят на Европейския съвет Шарл Мишел са сред вероятните обекти на наблюдение от 34 различни страни с помощта на израелската шпионска програма „Пегас“. Това съобщи „Гардиън“като участник в журналистическото разследване на дейностите на разработчика на програмата NSO Group.
Още: Завръщане към Студената война: Путин рискува с Пхенян, за да победи в Украйна
Още: Топ 3 снайперски пушки в армията на САЩ за всички времена
По-рано френският вестник „Льо Монд“ съобщи, че в базата данни, получена от авторите на разследването с телефонните номера на лицата, станали обекти на клиенти на NSO, е присъствал един от номерата на френския президент Еманюел Макрон. Според вестника той изглежда е избран като личност от интерес за Мароко през 2019 г. Елисейски служител каза: „Ако това бъде доказано, очевидно е много сериозно".
Според „Гардиън“ списъкът включва телефонните номера на много други политици и дори монарси. Изданието назовава сред тях лидерите на Южна Африка и Пакистан, кралят на Мароко Мохамед VI и министър-председателят Саад ал-Дин ал-Османи, иракския президент Барам Салех, египетския премиер Мустафа Мадбули и др.
Според информацията Рамафоса изглежда е таргетиран от Руанда през 2019 г. Тедрос Аданом Гебрейесус, генерален директор на Световната здравна организация, изглежда също е представлявал интерес за Мароко през 2019 г. Саад Харири, който подаде оставка като министър-председател на Ливан миналата седмица, изглежда е таргетиран от ОАЕ през 2018 и 2019 г. Шарл Мишел, председателят на Европейския съвет, изглежда е бил от интерес за Мароко през 2019 г., когато беше министър-председател на Белгия. Кралят на Мароко Мохамед VI, е бил от интерес интерес през 2019 г., очевидно от силите за сигурност в собствената му държава. Саадедин Отмани, министър-председател на Мароко, също е влязъл в списъка през 2018 и 2019 г., отново вероятно от елементи в собствената му държава. Имран Хан, министър-председател на Пакистан, е бил от интерес за Индия през 2019 г. Фелипе Калдерон от Мексико, бившият президент, е избран за цел през 2016 и 2017 г. от субект, за който се смята, че е бил мексикански клиент по време на период, когато съпругата му Маргарита Завала се кандидатира за висшата политическа работа в страната. Робърт Мали, дългогодишен американски дипломат, който беше главен преговарящ по сделката между САЩ и Иран, изглежда е бил от интерес за Мароко през 2019 г. Сред номерата на лица, станали цел на клиенти на NSO, между които саудитското правителство, е и този на египетския премиер Мостафа Мадули. Смята се, че както Саудитска Арабия, така и ОАЕ са тарегтирали президента на Ирак Бархам Салих, който е близък до САЩ.
Още: Позиция: Украйна трябва да бъде поканена да влезе в НАТО
Още: Подли трикове: Как Русия отнема жилищата на собственици в Мариупол (СНИМКИ и ВИДЕО)
Нито Саудитска Арабия, нито ОАЕ са отговорили на исканията за коментар.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Русия отстъпва на световния оръжеен пазар
Още: Големият проблем за F-16 срещу най-ефективното руско оръжие в Украйна - умните бомби (ВИДЕО)
Журналистите признават, че все още не са получили възможност да анализират данните от смартфоните на споменатите лица, за да открият следи от програмата „Пегас“.
По-рано неправителствената организация „Забранени истории“ и 17 медии от различни страни публикуваха разследване, в което се твърди, че редица страни предполагаемо са шпионирали 50 000 души по света, използвайки израелски софтуер за мобилни телефони. Правото да се използва е предоставено изключително на държави и правителствени агенции със специално разрешение от израелските власти, което трябва да се издава за всеки отделен случай.
NSO Group твърди, че приложението се използва за борба с престъпността и тероризма, и нарече клевета данните от разследването на тайното събиране на информация за журналисти, политици и защитници на правата на човека. По-късно разработчиците на приложението признаха възможността за злоупотреба от някои от клиентите на NSO Group.
Още: Путин в Пхенян - какво да очаква светът?
Още: Първи бой между роботи в Украйна: Започва нова военна ера (ВИДЕО)
Още: Коя е NSO Group, защо „Пегас“ буди безпокойство и как да разберем дали сме негова жертва